Ana Sayfa Sıfır Otomobil İkinci El Hakkımızda Satış Prosedürü Araç Tanıtımı İletişim  

Araç Arama

Marka
Model:
Otomobil Türü
Yakıt Türü
Vites Tipi
KM
 
Fiyat
 
 

Referans Kodu

Referans Kodu :
 

Kredi Hesapla

  Tutar : TL
  Vade : Ay
  Faiz : %
Aylık Ödeme

Buradaki bilgiler ortalamadır daha detaylı bilgi için bankalara başvurunuz.

Tescilli araçların satış, devir ve tescil işlemleri


31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesinin (d) ve (e) bentlerini değiştiren 5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri 01.05.2010 tarihinden itibaren, satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı,
vergi cezası ve trafik idari para cezası borcu bulunmadığının tespit edilmesi ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmaması halinde, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından elektronik ortamda yapılmaya başlanacaktır.

5942 sayılı Kanun hükümlerine uygun şekilde, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 30, 31, 36, 37, 39, 41, 43 ve 61 inci maddelerinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik tasarısı hazırlanmış olup, yürürlük işlemleri devam etmektedir.
Araçların satış ve devir işlemlerinin yapılması ile tescile ilişkin geçici belge, araç tescil belgesi ve motorlu araç trafik belgesi düzenlenmesi işlemleri sırasında yapılması gereken işlemler ve dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıya çıkartılmıştır;

1.) NOTERLERİN YAPACAĞI İŞLEMLERLE İLGİLİ GENEL HUSUSLAR
a) Tescilli araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya geçerlilik süresi bitmemiş olması şartıyla tescile ilişkin geçici belge, bu belgelerin zayi olduğunun anlaşılması halinde ise trafik tescil bilgisayar kayıtları esas alınarak yapılacaktır. Satış sırasında araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesinin zayi olduğunun beyan edilmesi ve zayi bilgisinin trafik tescil bilgisayar kayıtlarında görülmemesi halinde, araç sahibi trafik tescil kuruluşlarına yönlendirilecek, zayii bilgisi tescil kuruluşunca bilgisayar kayıtlarına eklendikten sonra aracın satış veya devir işlemi yapılacaktır.
b) Satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası borcu bulunup bulunmadığı ile araç üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunup bulunmadığı EGM bilgisayar sistemi aracılığıyla GİB bilgi sisteminden kontrol edilecek, borç veya kısıtlayıcı şerh bulunmadığının anlaşılması halinde aracın satış veya devir işlemi yapılabilecektir.
c) Aracın geçerli muayenesinin olduğu, EGM bilgisayar sistemi aracılığıyla Ulaştırma Bakanlığı bilgi sisteminden teyit edilememesi halinde, alıcı kişi noter tarafından bu hususta bilgilendirilmek ve buna ilişkin satış senedine ve tescile ilişkin geçici belgeye şerh düşülmek suretiyle satış veya devir işlemi yapılabilecektir.
d) Aracın geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortasının olduğu, EGM bilgisayar sistemi aracılığıyla TRAMER bilgi sisteminden teyit edilememesi halinde, “Aracın zorunlu mali sorumluluk sigortası TRAMER kayıtlarından teyit edilemediğinden, tarafımdan sigorta yaptırıncaya ya da sigorta bilgilerini düzelttirinceye kadar araç tescil belgesinin trafik tescil kuruluşunca tanzim edilmeyeceğini ve aracı trafikte kullanamayacağımı biliyorum.” şeklinde geçici belge üzerine sistem tarafından şerh düşülecektir. Aracın sigortasının olmaması satış ve devire engel bir durum olmayıp, sadece araç tescil belgesi düzenlenmesine engeldir.
e) Satış veya devir işlemi sırasında, araca ait tescil belgesi/tescile ilişkin geçici belge üzerindeki bilgiler (sahiplik bilgisi, araç bilgisi) ile aracın bilgisayar kayıtlarındaki bilgileri arasında farklılık olduğunun anlaşılması durumunda, bilgisayar kayıtları esas alınacaktır. Araç cinslerine göre aşağıda maddeler halinde belirtilen bilgisayar kayıtlarındaki araç bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık olduğunun anlaşılması halinde satış veya devir işlemi yapılmayıp, araç sahibi herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yönlendirilecek ve bu bilgilerde trafik tescil kuruluşlarınca gerekli düzeltme işlemi yapıldıktan sonra satış veya devir işlemi yapılacaktır.

Üye Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:
Şifremi Unuttum
Üye Ol

Anket

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
 Harika
 Çok Güzel
 Beğendim
 Fena Değil
 İdare Eder
 Berbat
 Yorum Yok
Anket Sonuçları

Eminler Otomotiv - Mehmet Emin Turan
Adres : Orhangazi Bursa Yolu üzeri Gedelek Köyü Mevki Tuna Petrol Yanı Orhangazi - Bursa
Telefon : 0224 586 53 63 Faks : 0532 424 18 79 E-Posta : galeri@eminlerotomotiv.com.tr
    0 Kaynaklar  
Bu site Yılmaz Bilgisayar tarafından hazırlanmıştır.